ПОЗИВАМО ВАС НА ОТВАРАЊЕ ИЗЛОЖБЕ

икона
у Галерији 27, у Београду
1. октобра у 18h

ДЕО ТЕКСТА ИЗ КАТАЛОГА ИЗЛОЖБЕ

ОТКРИВАЊЕ НОВЕ ТВАРИ

доц. др Давор Џалто

Како сликати иконе данас? У којој мери је могуће, а то значи теолошки и црквено оправдано, мењати стил икона, њихову тематику и симболику, у односу на сликарство које је удаљено од нас неколико стотина, па и хиљаду година?

Ова питања се постављају пред свим иконописцима који на одговоран и освешћен начин прилазе иконопису, не као масовној продукцији предмета за „црквену употребу“, већ као светим сликама које имају своје место и смисао у литугрији, али и у свакодневном животу хришћана, животу који управо преко икона може бити преображен у непрекидну литургију.

Чини ми се да све ауторке чији су радови презентовани на овој изложби покушавају да дају одговор управо на ова питања. И поред низа веома значајних помака када је реч о православном иконопису у последњих неколико деценија, посао једне нове и аутентичне артикулације иконописа није ни изблиза завршен. Ову изложбу видим као значајан допринос у том правцу, и као пут ка дијалогу о икони, њеном значењу и визуелном идентитету у времену у коме живимо.

...


у следећим постовима могу се видети фотографије радова ауторки, које учествују на изложби

МОНАХИЊА ЕКАТЕРИНА
цртежи и колажи





МОНАХИЊА ЕКАТЕРИНА
иконе на дасци










ВИШЊА ДЕВРЊА
иконе на дасци
пигмент, златни листићи










НАТАША ИЛИЋ мозаици и цртежи


БИЉАНА ЈОВАНОВИЋ
крстови и иконе у енкаустици



ДЕСПИНА ЦРНЧЕВИЋ
иконе на дасци


ТАМАРА ПАЈКОВИЋ
графике



ВЕСНА ЦРНОБРЊА
вез
Сада је већ сасвим јасно, да је мачор Душко заслужан што се у манастирској порти не срећу змије више тек тако. До пре две године по порти се лети није препоручивала шетња, опасан је био и пут до цркве. На срећу, домаће мачке ипак нешто и раде, а рекло би се на прву лопту, да се само умиљавају и гњаве госте..
Обзиром да је примећен на делу, како елиминише змију, мачор Душко је доказао своју битну улогу у домаћинству..